AED v naší jednotce

07.01.2018 555x

aed.jpgVážení spoluobčané,

jednotka sboru dobrovolných hasičů Tvrdonice byla vybavena přístrojem AED (Automatický Externí Defibrilátor). Momentálně byl zařazen do projektu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Tento projekt si klade za cíl, aby při záchraně osob, u kterých došlo k významné poruše srdečního rytmu, byla co nejdříve zahájena první pomoc a následná resuscitace, popř. byla provedena defibrilace pomocí AED. Z tohoto důvodu byli všichni členové naší jednotky proškoleni na resuscitaci a obsluhu defibrilátoru.

Proč takový projekt záchranné služby vůbec vznikl?

Po 5 minutách od vzniku náhlé srdeční zástavy dochází k nezvratnému poškození mozkových buněk. Zákonem stanovená dojezdová doba pro týmy Zdravotnické záchranné služby je 20 minut. I když týmy ZZS dojíždějí k pacientům průměrně do 8 minut, je tato doba pro život pacienta rozhodující, pokud na místě není poskytována ,,laická“ první pomoc. Defibrilace je jedním z postupů neodkladné resuscitace a podstatně zvyšuje její následnou úspěšnost. Jestliže je defibrilace provedena okamžitě po srdeční příhodě, je šance na přežití až 94%, za 5 minut 50 %, a za 12 minut už jen 25 %.

Tento projekt se zdaleka netýká jenom naší jednotky. Defibrilátorem jsou vybaveny i některé jiné jednotky sboru dobrovolných hasičů, HZS ČR, Policie ČR atd. Defibrilátory jsou rovněž uloženy ve větších obchodních centrech a ostatních veřejných prostorech. Místo uložení defibrilátoru je označeno zeleně, s bílým srdcem a nápisem AED.

Jak systém funguje?

Nejlepší je uvést názorný příklad. Při NZO někdo ze svědků zavolá pomoc na čísle 155. Operátorka linky vyšle na místo posádku ZZS a zároveň vyhodnotí, jestli je v blízkosti události dostupné AED, které by mohlo být na místě dříve než posádka ZZS. Podá žádost o vyslání jednotky na krajské operační středisko hasičů. V našem případě nám bude vyhlášen poplach standardním způsobem (sirénou a SMS), jako například při požáru a jednotka vyjede k události. Je potřeba říci, že se nejedná v žádném případě o náhradu zdravotnické záchranné služby. Ta vyjíždí k události v každém případě. Tento systém jen umožní rychlejší dostupnost defibrilátoru, jehož včasné použití může zachránit lidské životy.

Napsal: Bc. Marek Hunkař

Zdeněk Salajka