Květnové povodně

09.06.2010 1104x

218.jpgV polovině měsíce květen se naplnily předpovědi a varování meteorologů, když jihovýchod České republiky zasáhly silné vytrvalé deště, které způsobili rozsáhlé záplavy. Ačkoliv místa postižené povodněmi se nacházeli spíše na horních tocích řek Bečvy a Odry, vytrvalý déšť a varování před povodňovou vlnou zaměstnalo i naše hasiče.

V pondělí 17. května se k nám dostala žádost o uvolnění ucpaného průchodu svodnice dešťové vody pod silničním přejezdem v sousedních Kosticích. Déšť zvednul hladinu v korytu až na takovou úroveň, že hrozilo rozlití a zaplavení jednoho objektu. Vzhledem k vysoké hladině bylo nemožné do vody vstoupit a průchod jednoduše uvolnit. Pokusili jsme se tak usazeninu rozbít proudem vody z druhé strany potrubí. Všechny tyto pokusy však byli zcela marné. Telefonicky jsme se dokonce spojili se stanicí Hasičského záchranného sboru v Břeclavi se žádostí o radu při řešení této situace. Ti na místo nakonec vyslali výjezdovou skupinu. Ani jejich technické prostředky však nestačili na uvolnění průchodu. Na dalším postupu jsme se nakonec domluvili až se starostou Obce Tvrdonice, který zajistil těžkou techniku. Usazeninu se tak nakonec po několika hodinách usilovného snažení o uvolnění povedlo odbagrovat.

Vzhledem ke kulminaci řek na Břeclavsku a zprávě o výraznějším odpouštění místní řeky Kyjovky, která obecně představuje nejspíš největší hrozbu zatopení části naší obce, jsme po domluvě se starostou Obce Tvrdonice na mimořádné schůzi zásahové jednotky ve středu 19. května sestavili 24 hodinový směnový kalendář na nejbližší kritickou dobu. Říčka Kyjovka však podle všech zpráv měla i přes zvýšený průtok zůstat ve svém korytu. Její hladina nakonec zdaleka nedosahovala ani úrovně z povodní v roce 1997. K menšímu rozlití došlo jen mezi obcemi Tvrdonice a Kostice, kde přetekla přes sníženou hráz do polí. Ačkoliv nebyla naše obec přímo ohrožena rozlitím řeky, menší škody mohly napáchat spodní vody jejichž hladina se velkým všudypřítomným množstvím vody zvedla. To byl taky důvod držení pohotovosti naší jednotky. Vodu jsme však nakonec odčerpali pouze ze suterénu místního Dělnického domu.

Obec Kostice
Upřesnění místa u střediska RWE Kostice
Datum zásahu 2010-05-17
Čas vyhlášení 10:06 hod.